Vanausulistel külas

Sündmused

valmistamine 1993
Pilttrükis kirjastus Olioni poolt välja antud kogumikust "Eestlased tööpataljonides 1941-1942". Kogumikus olevad pildid Uurali tööpataljonist nr 17 joonistas autor oma mälestustele tuginedes 1988.-1989. aastatel.
represseerimine 1941
Kolm tööpataljoni meest on tulnud kohalikku vanausuliste külla, et vahetuskaupa teha. Teekond laagrist külla ja tagasi oli 24 km. Vahetuskaubaks on meestel kaasa võetud 200 gr suhkrut (kuu norm), mille eest kohalik vanaeideke annab neile korvi 5 kg kartulitega. Pilt kujutab vanaeide elamist oma tares. Tuba täidab suur, vene stiilis lavatsiga ahi, mille otsa viib redel. Laes ripub pertrooliumlamp ning toa ühes otsas on pühanurk ikoonide ning küünaldega. Seintel ja põrandal omakootud vaibad.
mobilisatsioon 7.1941
NSVL poolt okupeeritud Eestis toimus 1941. a suvel rahvusvahelise õiguse vastaselt kutsealuste ja üldmobilisatsioon. Juulis toimunud üldmobilisatsiooni käigus viidi Venemaale üle 30 tuhande eesti mehe. Rindeväeosade asemel suunati nad hoopis tööpataljonidesse, kus ligi kolmandik neist haiguste, kurnatuse ja alatoitluse kätte järgneval talveperioodil suri. Leo Leola poolt tehtud pildid peegeldavad meeste elu tööpataljonis Uurali piirkonnas.

Seotud isikud

Kogu: Tartu Linnaajaloo Muuseumid / Tartu Linnamuuseum